Przede wszystkim możecie tu bliżej poznać systematycznie rozwijaną kolekcję naszych dzieł sztuki. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują nowe dzieła w kolekcji. Wielu pracom z naszej kolekcji towarzyszą opisy historyków sztuki, ale o niektórych z nich opowiadają sami artyści. Zapraszamy do wysłuchania ich opowieści.
W dziale teoria znajdziecie różnorodne materiały uzupełniające dzieła sztuki o narracje, tłumaczące ich konteksty.
Przewodnik po sztuce to seria krótkich filmów powstałych we współpracy z TVP Kultura, w których artysta Zbigniew Libera w autorskiej formie opowiada o twórczości i życiu artystów kluczowych dla tożsamości Muzeum Sztuki w Łodzi.
Tym, którzy chcieli by się dowiedzieć, jakie znaczenie może mieć dla nas awangarda dzisiaj, polecamy trzy filmy z cyklu 100 lat awangardy, w których z okazji Roku Awangardy opowiadał o tym dyrektor Muzeum Sztuki, Jarosław Suchan.
Można wysłuchać także innych wykładów, wywiadów i rozmów z artystami i badaczami zapraszanymi do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem, podczas odbywających się w muzeum dyskusji i rozmów o sztuce.
Nie tylko dla dzieci i ich opiekunów, ale dla wszystkich, którzy mają ochotę na artystyczną aktywność warsztatową, prezentujemy trzy sezony programu Kulturanek - cykl dwudziestominutowych filmów, które pokazują, jak codzienne doświadczenie pomaga w kontakcie ze sztuką współczesną i na odwrót: jak sztuka współczesna pomaga odnaleźć się w codzienności.
Zachęcamy też do czytania udostępnionych on-line tekstów i publikacji.
Dokumentacje fotograficzne i filmowe przypomną Wam dotychczasowe wystawy w muzeum.
Będziemy udostępniać także nowe treści umożliwiające Wam jak najpełniejszy kontakt ze sztuką. W najbliższym czasie nasi kuratorzy będą dzielić się z Wami także przygotowanymi przez siebie prezentacjami najważniejszych zespołów prac z kolekcji.
Zalewająca niemal cały świat fala choroby powodowanej przez wirus COVID-19 i związane z nią zagrożenie podstawowych wartości - zdrowia i życia, ma wpływ na niemal każdy wymiar naszej egzystencji i zmienia świat w kierunku, który dopiero poznamy. Prowadzi do paraliżu wielu sfer, ale i do spojrzenia z innej niż do tej pory perspektywy i idących za tym przewartościowań.
Sięgamy do naszej stałej, otwartej w roku 2014 wystawy Atlas nowoczesności, aby zastanowić się nad zmianami, których doświadczamy. Atlas nowoczesności to złożona z czternastu „wysp” tematycznych i osnuta wokół dzieł pochodzących z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi opowieść o nowoczesności rozumianej jako zestaw idei, napięć i energii, pośrednio lub bezpośrednio kształtujących rzeczywistość społeczną. Pierwszą z nich jest Muzeum, jego przemiany historyczne i rola, jaką pełni w wytwarzaniu warunków, w których możliwy staje się żywy kontakt ze źródłowymi energiami sztuki.
Co Muzeum oznacza dziś? Czy kiedy dostęp do oferty kulturalnej przenosi się całkowicie do przestrzeni wirtualnej, sztuka jest bliżej, czy dalej od nas? Jeśli muzeum jest jak pisze Maria Popczyk „lustrem” dla swoich czasów, to co w tym momencie odbija? Materiał do refleksji nad tym i kolejnymi wyspami Atlasu nowoczesności znajdziecie w wersji online wystawy.
Co środę, od 8 kwietnia, zapraszamy do wysłuchania nowych Czytanek: fragmentów tekstów z naszej bogatej oferty wydawniczej. Znani i lubiani artyści i artystki - m.in. Wojtek Bąkowski, Dominika Olszowy, Michał Libera, Alex Freiheit i Marcin Polak - wezmą na warsztat teksty Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego, Debory Vogel i innych.
Zachęcamy również do śledzenia naszych profili na Instagramie, Facebooku, Twitterze i Youtube.
Dziękujemy, że jesteście z nami, zapraszamy i życzymy, żeby czas spędzony w wirtualnym muzeum dał Wam nawet w tym trudnym czasie to, co w nasze życie potrafi wnieść sztuka.