Cian Dayrit, "Poruszamy się wśród potworów", 2020

Audiodeskrypcja

Autor: Cian Dayrit

Tytuł: „Poruszamy się wśród potworów”

Wymiary: szer. 157 cm, wys. 120 cm.

Technika: haft na tkaninie

Data: 2020

Duża czarna tkania z jutową, ok. 3 cm bordiurą. Została na niej wyhaftowana maszynowo mapa. 

Granice lądów (kontynentów i licznych wysp) wyhaftowane są czerwoną nicią. Napisy są na biało. U dołu rząd wyhaftowanych żółtą nicią linearnych obrazków. Są to: palma, sztabki złota, koło zębate, lokomotywę parową, człowiek z kulą u nogi.

Lądy są podpisane na biało, natomiast na obszarze morskim wynurzają się fragmenty smoków czy potworów. Niektóre podobne do dinozaurów, jednorożców, inne do węży, kolejne łuki wyłaniają się na powierzchnię. W centrum po prawej z wody wystaje dłoń.

U góry w lewym rogu biały napis w pięciu linijkach. Od góry dwa symetryczne podwójne pagórki z wyłaniającym się słońcem po środku. Tarcza słońca ma wyhaftowane nos, oczy i brwi. Po bokach napisu po jednym, symetrycznym drzewie. Widać korzenie i pień, a konary to zaciśnięta pięść. U dołu czapka, i dwie skrzyżowane strzały. W górnym prawym narożniku tekst w sześciu liniach otoczony jakby ramką z przedmiotów. Po boku dzidy, u dołu z lewej młotek, z prawej sierp, dolna krawędź - karabin, na górze waga szalkowa. Z boku przy prawej krawędzi ptak z rozpostartymi skrzydłami i rozwartym zakrzywionym dziobem.

U góry tkanina ozdobiona szarymi piórkami zamocowanymi w regularnych odstępach. U dołu, jak frędzle, gęsto przyszyte czarne pióra.

Przedstawione lądy nie odtwarzają znanych nam z atlasów geograficznych map. Są przedstawieniem wymyślonego świata. Artysta stosuje metodę kontra-kartografii. Tworzy nowe lub przerabia gotowe mapy. Prowadzi też warsztaty, na których namawia uczestników do tworzenia własnych map.

Autorka: Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk

Konsultacja: Magdalena Rutkowska