Niedziela w Muzeum: Reuse

Udostępnij:
tytuł: Niedziela w Muzeum: Reuse
autor: Fot. Anna Zagrodzka
rodzaj wydarzenia: Warsztaty
termin wydarzenia: 26.05.2019
miejsce wydarzenia: ms1, ul. Więckowskiego 36
kurator: Organizatorzy: Dział Edukacji, ms17 i goście

Opis

Jak wynika z najnowszego raportu ONZ, w ostatnich 50 latach tempo w którym niszczymy naszą planetę wzrosło wielokrotnie. Trzy czwarte środowiska na lądzie oraz dwie trzecie na morzach i oceanach uległo poważnym zmianom przez działalność człowieka, ponad milion gatunków żyjących aktualnie na Ziemi jest zagrożona wymarciem, a zużycie plastiku zwiększyło się od lat 80. zeszłego wieku ponad dziesięciokrotnie. Eksperci twierdzą jednak, że choć zdrowie ekosystemów, na których polegamy my i wszystkie inne gatunki, pogarsza się szybciej niż kiedykolwiek, to wciąż nie jest za późno, by ograniczyć to zjawisko. Pod warunkiem, że od razu zaczniemy działania na każdym poziomie, od lokalnego po globalny.

Muzeum nie poddaje się w walce o naszą planetę!

Majowa Niedziela w Muzeum nawiązywała do wystawy Zjednoczona Pangea, która – odwołując się do istniejącego niegdyś prakontynentu – zaprasza do próby wyobrażenia sobie ziemskiej wspólnoty jako jednego gospodarstwa domowego. Nałożenie tej intymnej skali na rozległą perspektywę planety tworzy filtr do patrzenia na relacje współistnienia ludzi, organizmów, maszyn czy ekosystemów. Być może pozwoli to nam spojrzeć na nie z troską, czyli z odpowiedzialnością za własne miejsce, władzę i przemoc w zbiorowości i środowisku współdzielonym z innymi.

Dzień Matki był najlepszą okazją, by wspólnie odkryć parę nowych sposobów na ulżenie Matce Ziemi. W trakcie Niedzieli w Muzeum: Reuse można było się dowiedzieć jak używać, przetwarzać, naprawiać i reperować przedmioty z naszego otoczenia w duchu ekologicznej odpowiedzialności za planetę.


Program:

Warsztat dla dzieci Mea Pulpa
Codziennie produkujemy papierowe śmieci. Można je wyrzucić jako makulaturę – zdejmując z głowy zarówno kłopot, jak i odpowiedzialność. Można je jednak powtórnie wykorzystać. Warsztat Mea Pulpa pokaże, w jaki sposób stary papier ponownie przetworzyć w papier – nowy i niepowtarzalny. Taki, w którym „grzech” śmiecenia przemieni się w zaczyn nowego porządku.

Warsztat dla dorosłych Lekarze talerzy
W Japonii stłuczoną ceramikę naprawia się techniką kintsugi – klei laką zmieszaną z drobinkami złota. Na powrót scalony przedmiot nabiera większej wartości, niż miał przed zniszczeniem. Pękają jednak nie tylko talerze: rozrywają się związki międzyludzkie, rozpadają marzenia, rozsypują ideały. Na warsztacie Lekarze talerzy będziemy pracować z pojęciem ponownego zjednoczenia tego, co uległo zniszczeniu.

Warsztaty kampanii ZeroWaste dla dorosłych
Joanna Baranowska, autorka bloga Organiczni, pokaże, co każdy z nas może zrobić z inspiracji etycznymi ideami wystawy Zjednoczona Pangea. Przez półtorej godziny nauczy, jak zrobić kilka rodzajów detergentów, proszek do prania czy proszek do zmywarki – ekologicznie, bez chemii i plastiku.

Warsztaty gotowania zero-waste z Majne Szwajne
Filozofia zero-waste świetnie sprawdza się również w gastronomii. Łódzkie Majne Szwajne Vegan Deli pokaże co pysznego można zrobić z głąbami kapusty czy obierkami owoców i warzyw.

Targ rzemieślników-naprawiaczy ze Starego Polesia
Na Starym Polesiu znajdziecie wiele sprawnych rąk, które są w stanie wskrzesić Wasz dobytek. Muzeum przedstawi Wam specjalistki i specjalistów z sąsiedztwa.

Oprowadzanie po wystawie Zjednoczona Pangea
Wystawa Zjednoczona Pangea zaprasza do próby wyobrażenia sobie ziemskiej wspólnoty jako jednego gospodarstwa domowego. Biorące udział w wystawie artystki i artyści podsuwają pytania, które pomagają uruchomić wyobraźnię ekologiczną. Ich prace połączone w przestrzeni wystawy tworzą esej, którego materią jest ludzka uważność i wrażliwość na współzależność różnych form życia.


Niedziele w Muzeum to cykl zainicjowany w Muzeum Sztuki w Łodzi w latach 60. Wernisaże, oprowadzania, spotkania z artystami, konkursy, kiermasze czy pokazy mody – wydarzenia artystyczne i rozrywkowe przeplatały się ze sobą we wnętrzach, ogrodzie i na dziedzińcu dawnego pałacu Maurycego Poznańskiego przy ulicy Więckowskiego 36. Niedziela w Muzeum wpisywała się w ideę muzeum otwartego, realizowaną przez ówczesnego dyrektora, Ryszarda Stanisławskiego.

Elementy powiązane - obiekty