Czyszczenie Dywanów

Wszystkie dzieła w tej kolekcji
Przeglądaj
Opis


Galerię Czyszczenie Dywanów założyli Adam Paczkowski i Radosław Sowiak. Od dziecka mieszkali przy ulicy Wólczańskiej w Łodzi. Żyli na obrzeżach komunistycznego systemu, nie pracowali, zajmowali się za to kolekcjonowaniem i handlem dziełami sztuki. W 1981 roku zorganizowali aukcję na rzecz NSZZ Solidarność, w której wzięło udział kilkudziesięciu artystów. W 1982 roku w mieszkaniu Paczkowskiego przy ul. Piotrkowskiej 255 w Łodzi, naprzeciw spacyfikowanej przez władze byłej siedziby związku, otworzyli galerię o nazwie Czyszczenie Dywanów. Oficjalnie był to zakład usługowy, dzięki czemu wizyty licznych gości mogły być od biedy uznane za legalne; trwał stan wojenny, w którym niedozwolona była jakakolwiek działalność publiczna, w tym i artystyczna.

Pierwszą z prawie 30 zorganizowanych tam wystaw otworzył 27 marca 1982 roku Zbigniew Warpechowski. Potem wśród wystawiających znaleźli się m.in. Jan Dobkowski, Jacek Kryszkowski, Andrzej Partum, Ewa Partum, Józef Robakowski, Andrzej Różycki, Henryk Stażewski, Ryszard Waśko. Działalność galerii zakończyły 13 marca 1982 roku Urodziny Adama P., gorąca dyskusja o galerii działającej w czasach politycznej opresji.

Paczkowski i Sowiak zainicjowali też szereg (nielegalnych) zdarzeń artystycznych, jak wydawnictwo „Zakaz Zawracania”, prywatny turniej tenisowy Grand Prix Konopnicy czy mail-artowa korespondencja z zagranicą, co skończyło się w 1986 roku interwencją Służby Bezpieczeństwa. Dlatego „dywaniarze” postanowili umieścić archiwum galerii – jako depozyt – w Bibliotece Sztuki w Kopenhadze. Miało być zalążkiem Instytutu Sztuki im. Społecznego Protestu, placówki nastawionej na „pokazywanie wzajemnego przenikania nowych struktur społecznych z postawami artystycznymi”. W 1987 roku doprowadzili do fikcyjnego wieloletniego procesu sądowego o zabór obrazów, który był grą z systemem, ale też łabędzim śpiewem galerii. W 2006 roku jej archiwum zostało podarowane Muzeum Sztuki w Łodzi, a w 2011 zaprezentowane publiczności na wystawie Czyszczenie Dywanów. Paczkowski i Sowiak nadal tworzą: jeden w Szwecji, drugi w Łodzi.