Agnieszka Kryst oprowadza po "Komponowaniu przestrzeni"

Udostępnij:
tytuł: Agnieszka Kryst oprowadza po "Komponowaniu przestrzeni"
autor: Fot. Julia Kostarska-Talaga
rodzaj wydarzenia: Oprowadzanie performatywne
termin wydarzenia: 29.11.2019
miejsce wydarzenia: ms², Ogrodowa 19, przestrzeń wystawy (parter)
kurator: Małgorzata Jędrzejczyk, Katarzyna Słoboda

Opis

Podczas oprowadzania tancerki i choreografki Agnieszki Kryst na nowo przyjrzymy się sposobom, w jakie angażujemy swoje ciała i zmysły w odbiór kompozycji wystawy oraz zgromadzonych na niej dzieł.

Tak sprofilowanym oprowadzaniem nawiążemy do intuicji Katarzyny Kobro, która uważała, że dynamizm naszej motoryki może być ujmowany poprzez rytm następujących po sobie momentów ruchu i przystanków rozgrywających się w przestrzeni i czasie. Rzeźba stanowiła dla niej model nowego harmonijnego porządku codziennego otoczenia, zestrojonego z optymalną psychofizyczną koordynacją działań człowieka.

Agnieszka Kryst – tancerka i choreografka. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale Choreografii i Teorii Tańca. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2013/Art Station Foundation by Grażyna Kulczyk. Laureatka wymiany studyjnej programu GPS/Global Practice Sharing realizowanego przez Movement Research w Nowym Jorku, we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca oraz Art Stations Foundation. Jako tancerka i performerka współpracowała m.in. z: Juanem Domìnguezem Rojo, Noą Shadur i Kondradem Smoleńskim, Małgorzatą Haduch, Sjoerdem Vreugdenhilem, Martą Ziółek, Pawłem Sakowiczem, Joanną Leśnierowską i Januszem Orlikiem czy z Rebecką Lazier, w której spektaklu There might be others występowała w Polsce i Nowym Jorku. Finalistka festiwalu/konkursu choreograficznego New Europe Festival 2013 w Pradze. W 2015 roku została rezydentką programu Solo Projekt Plus, w ramach którego stworzyła pracę solową Partytura (‘A Score’). Beneficjentka rezydencji artystycznej 2017 w galerii miejskiej BWA w Bydgoszczy, w trakcie której stworzyła pracę Łuczniczki. Autorka pracy Topologia pożądania (2019), dla której inspiracją i punktem wyjścia była twórczość Louise Bourgeois.
Jest członkinią grupy Centrum w Ruchu, przestrzeni sztuk performatywnych w Warszawie.

Wydarzenie towarzyszące wystawie Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy.

Elementy powiązane - obiekty
Elementy powiązane - dzieła