Edward Łazikowski

Obiekt 46A

Udostępnij:
Datowanie: 1984
Technika: fotografia
Materiały: papier fotograficzny, emulsja światłoczuła
Rozmiar:wys. 97,5 cm, szer. 66 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 11.08.2021
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/3181

Opis dzieła

Motywacją do stworzenia dzieła była śmierć dziewięciu górników w trakcje pacyfikacji kopalni Wujek, 16 grudnia 1981 roku. Realizacja funkcjonowała w formie wykonywanego przez artystę działania performance, oraz instalacji, gdzie miejsce performera zajmował manekin. W obu wersjach pojawiały się te same drewniane elementy oraz kostium. Dominujący element stanowiła drewniana pionowa konstrukcja nawiązująca kształtem do wieży kopalni. Trzymana w ręku postaci klepsydra odmierzała piętnaście minut – czas działania. Na głowie performera znajdowało się drewniane nakrycie głowy w formie klamry, przywodzące na myśl narzędzie tortur. Częścią nakrycia głowy była listwa zasłaniająca oczy, a także drewniane kołki, umieszczone ciasno przy twarzy performera. Performance wykonywany był w Galerii Labirynt w Lublinie oraz w Galerii Strych, w Łodzi w 1984 roku. 

Jakub Gawkowski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Logotyp


Logotyp


Edward Łazikowski
Edward Łazikowski

Edward Łazikowski (ur. 1939 w Bąkowie Górnym) - artysta intermedialny związany z Łodzią. Teoretyk sztuki, pisarz, performer, twórca obiektów, rysunków i fotografii. Jego debiutancka wystawa odbyła się w 1964 roku w Krakowie w klubie jazzowym Helikon. Po odbyciu służby wojskowej i pierwszych próbach artystycznych, podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (1970-1975).  Zaczynał jako performer i autor konceptualnych interwencji („Moje Apele” Relartacje, Dłusko, 1977). Jednak wkrótce postanowił stworzyć ekwiwalent dla działania performatywnego w postaci obiektu. Od początku lat 80. tworzy wieloelementowe...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także