Krzysztof Knittel

Plakat Niezależnego Studia Muzyki Elektroakustycznej

Udostępnij:
Datowanie: 1982-1984
Technika: druk
Materiały: papier
Rozmiar:wys. 43 cm, szer. 61 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 09.07.2020
Numer inwentarzowy: MS/SN/GR/2252

Opis dzieła

Jesienią 1981 Krzysztof Knittel razem z Andrzejem Bieżanem, Tadeuszem Sudnikiem i Mieczysławem Litwińskim założył zespół Cytula Tyfun da Bamba Orchester. Jednym z instrumentów był wypożyczany ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia – dzięki decyzji Józefa Patkowskiego - zaopatrzony w sensoryczną klawiaturę syntezator Synthi AKS, który był darem od Petera Zinovieffa.

W oparciu o ten zespół w czasie stanu wojennego powstało Niezależne Studio Muzyki Elektroakustycznej z udziałem między innymi Bieżana, Knittla, Stanisława Krupowicza i Pawła Szymańskiego. Nie było to studio rozumiane jako działalność zlokalizowana w konkretnym miejscu, a raczej zespół, który wykonywał muzykę poza oficjalnym obiegiem państwowym.

Nazwa nawiązywała do niezależnych związków robotniczych. Kompozytor wspominał:

„Założeniem było m.in. to, że – z powodu sytuacji politycznej – nie będziemy występować w mediach (reżimowych), a nasze koncerty będą się odbywać w miejscach prywatnych i kościołach, gdzie zaczęło w stanie wojennym kwitnąć życie artystyczne. Nasza działalność trwała przez dwa lata, a ostatnie koncerty odbyły się już w oficjalnych miejscach, bo np. na festiwalu Inventionen w Berlinie Zachodnim (ten kontakt również zawdzięczaliśmy Patkowskiemu), w Instytucie Francuskim w Warszawie i wreszcie w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej, gdzie zorganizowaliśmy wspólny koncert – performans-instalację dźwiękową razem z Akademią Ruchu, teatralnym zespołem prowadzonym przez Wojtka Krukowskiego.”

Daniel Muzyczuk

LogotypDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".


Wystawy

Polish Radio Experimental Studio

Krzysztof Knittel
Krzysztof Knittel

Krzysztof Knittel to polski kompozytor muzyki współczesnej, twórca m.in. muzyki elektronicznej, eksperymentator i pedagog, profesor sztuk muzycznych. Jest współtwórcą grup muzyki improwizowanej, m.in.: Grupy Kompozytorskiej KEW (z Elżbietą Sikorą i Wojciechem Michniewskim, 1974–1976), Cytula Tyfun da Bamba Orch. (m.in. z A. Bieżanem, 1981), Niezależnego Studia Muzyki Elektroakustycznej (1982-1984), Light from Poland (1985–1987), liderem zespołów muzyki intuicyjnej Pociąg towarowy (od 1986) i Go-Go Boys, European Improvisation Orchestra (1996–1998), grupy CH&K&K (od 1999), Kawalerowie błotni (od 2003). Jest także twórcą instalacji dźwiękowych. Urodził...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty