Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Alicja Bielawska

Konstelacja poranna II

Udostępnij:
Datowanie: 2016
Technika: instalacja
Materiały:tkanina (poliester), aluminium
Rozmiar:202,5 x 245,5 x 267,5 cm
Sposób nabycia:dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”
Data nabycia: 18.06.2020
Numer inwentarzowy:MS/SN/R/638
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Obiekty tworzone przez Alicję Bielawską często przypominają przedmioty znane z codziennego otoczenia, artystka jednak niejednokrotnie zaburza ich proporcje i skalę oraz zmienia ich funkcje, zapraszając widza do wejścia z nimi w bezpośrednią relację. Interesuje ją to, co dzieje się z pamięcią, percepcją i wyobraźnią odbiorcy w kontakcie z jej pracami.

Praca Konstelacja poranna (II) w subtelny sposób gra z percepcją i relacjami przestrzennymi - szkielet bryły obrysowuje kształt w przestrzeni, a kolorowe, półprzeźroczyste materiały dzielą kompozycję na plany. Tkanina reaguje na najmniejsze poruszenie powietrza i wchodzi w bezpośredni dialog z ruchem zwiedzających. 

Alicja Bielawska działając z materią obiektu, rzeźby i rysunku szczególny naciski kładzie na relacje przestrzenne i interakcje z ruchem widzów, co sprawia, że w nieoczywisty sposób nawiązuje do teorii i praktyki kompozycji czasoprzestrzennych Katarzyny Kobro.


Katarzyna SłobodaDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".

Alicja Bielawska

Artystka tworzy rzeźby, rysunki i instalacje z materiałów, takich jak tkanina, metal, drewno, linoleum czy glina.  Jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz rzeźby w Akademii Gerrit Rietveld w Amsterdamie, doktorantką w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (pod kierunkiem prof. Katarzyny Józefowicz).Była nominowana do Paszportów „Polityki” (2016) oraz w konkursie Spojrzenia (2015). Miała wystawy indywidualne w takich miejscach, jak m.in.: Galeria BWA, Katowice (2020), Galeria Labirynt, Lublin (2017), Akademie Schloss Solitude, Stuttgart (2015), Jeanine Hofland Contemporary Art, Amsterdam (2014), BWA w Zielonej Górze (2013), Galeria...

Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty