Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Ennio Chiggio

Interferencja 5

Udostępnij:
Datowanie: 1966
Technika: serigrafia
Materiały:papier, pleksiglas
Rozmiar:wys. 50 cm, szer. 50 cm, głębokość 10 cm.
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia:
Numer inwentarzowy:MS/SN/GR/312
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Praca znalazła się w kolekcji Muzeum Sztuki po wystawie Gruppo N w Łodzi w 1967 r. Członkiem grupy był Ennio Chiggio, który współpracował również z Nuove Proposte Sonore, eksperymentalną grupą muzyczną stworzonego przez Teresę Rampazzi. Ta grupa również wzięła udział w wystawie, a jej obiekty dźwiękowe ilustrowały ekspozycję. Katalog wystawy zawiera partytury graficzne przygotowane przez Chiggio. Współpraca z polskimi partnerami rozszerzyła się na pracę Rampazzi w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia, gdzie Bohdan Mazurek pomógł jej w tworzeniu niektórych utworów.

Prace Chiggio bazują na badaniu interferencji kolorów i wzorów, które można postrzegać jako wizualizacje struktur muzycznych czy też procesów fizycznych. Wykorzystał metody graficzne i nowe materiały, takie jak pleksi, aby zbudować strukturę o ciągle zmieniających się kształtach. Oparł się na działaniu wizualnego zjawiska mory.


Daniel Muzyczuk

Ennio Chiggio
Ennio Chiggio

Urodził się w Neapolu w 1938 r. Ukończył studia techniczne, a następnie artystyczne w Wenecji, gdzie z przerwami uczęszczał do Akademii i Wydziału Architektury. W 1957 roku zaczął malować, a rok później zetknął się z grupą młodych artystów z Padwy, z którymi założył Grupę N w 1959 roku. Grupa była przede wszystkim zainteresowana badaniem możliwości optycznych, jakie można stworzyć w sztuce, i kolektywnie tworzyła prace, wykorzystując iluzje percepcyjne. W 1964 roku Chiggio założył grupę NPS Group (Nuove Proposte Sonore) wraz z Teresą Rampazzi. W jej ramach artyści badali właściwości przedmiotów dźwiękowych na taśmie magnetycznej....

Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także