Bogusław Schaeffer (Schäffer)

Temat. Muzyka elektroniczna

Udostępnij:
Datowanie: 1970-1979
Technika: rysunek
Materiały:tusz, papier, kalka
Rozmiar:wymiary różnią się w zależności od strony
Sposób nabycia:dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”
Data nabycia: 01.10.2019
Numer inwentarzowy:MS/SN/RYS/2242/1-5
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Ta surowa abstrakcyjna kompozycja została stworzona w latach 70. jako „elektroniczna muzyka przyszłości”. Napisana w 1971 roku partytura pokazuje, według słów autora, „schemat lokalizacji w czasie 80 elementów”.

Poszczególne „elementy” zostały zaplanowane z precyzją i szczegółowością, z którymi nie poradziło sobie analogowe wyposażenie Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Dlatego Schaeffer wykonał partyturę dopiero wiosną 1978 roku, kiedy to mógł korzystać z komputera w studiu Elektronmusikstudion EMS w Sztokholmie. Przez prawie osiem lat Temat: Muzyka elektroniczna pozostawało dziełem czysto wizualnym. Dziś jest klasycznym dziełem elektroakustycznym oraz niezwykle atrakcyjną wizualnie partyturą, którą graficzny język zbliża do wielu klasycznych prac abstrakcyjnych znajdujących się w kolekcji Muzeum Sztuki.

Partytury graficzne Bogusława Schaeffera realizowały jego ideę muzyki poliwersjonalnej. Jest to taki zapis kompozytorskich intencji, który dopuszcza jak najbardziej różnorodne interpretacje, tym samym zmieniając stosunek między kompozytorem i wykonawcą, który staje się równorzędnym twórcą utworu. Partytura stanowi tu jedynie pretekst. Interesujące pod względem wizualnym dzieła stanowią raczej sugestię dla potencjalnego wykonawcy, niż kategoryczny nakaz.

Daniel Muzyczuk


Wystawy

Through the Soundproof Curtain. The Polish Radio Experimental Studio, ZKM Karlsruhe, 14.7.2018 - 6.1.2019

Bogusław Schaeffer (Schäffer)
Bogusław Schaeffer (Schäffer)

Bogusław Schaeffer to jeden z pierwszych kompozytorów w Polsce zajmujący się muzyką elektroniczną, muzykolog, dramaturg, i pedagog. Był też grafikiem, a w wielu spośród jego partytur dużą rolę odgrywała sfera wizualna. Twórczość Schaeffera stanowi niezwykle ciekawy przypadek łączenia w jednym dziele elementów należących do różnych porządków. Był również autorem happeningów oraz teatru instrumentalnego.Należał do najważniejszych i najbardziej oryginalnych osobowości w polskim świecie muzycznym. Od początku drogi twórczej był kierującym się awangardowym etosem nonkonformistą, nowatorem i odkrywcą nowych dróg. Jak o sobie pisał,...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty