Teresa Murak

Z cyklu: Ścierki Wizytek

Udostępnij:
Datowanie: 1988
Technika: fotografia czarno-biała
Materiały:papier fotograficzny
Rozmiar:wys. 13 cm, szer. 18 cm
Sposób nabycia:dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”
Data nabycia: 09.09.2019
Numer inwentarzowy:MS/SN/F/3094/1-10
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Ścierki Wizytek to seria prac powstałych przy użyciu starych, zniszczonych ścierek, które artystka znalazła w warszawskim kościele Wizytek.

Zakonnice używały ich do czyszczenia kościelnych posadzek. Wykonane z włókna konopi, uprzednio uprawianych w przyklasztornym ogrodzie, były wyjątkowo trwałe.

Murak używała ich do performansów w różnych przestrzeniach publicznych, w tym w instytucjach sztuki, w których odtwarzała pracę czyszczenia podłóg. W skrawkach ścierek siała także rzeżuchę. Odnosząc się do chrześcijańskiej symboliki i toposów, poszerzała je o kontekst ekologicznej troski o wszelkie formy życia.

Joanna Sokołowska


Teresa Murak
Teresa Murak

Teresa Murak jest jedną z najważniejszych artystek polskiej neoawangardy, prekursorką sztuki ziemi, tworzącą na pograniczu rzeźby i performance. Urodziła się w Kiełczewicach. Studiowała historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka w Warszawie. Debiutowała w latach 70. w środowisku neoawangardowym efemerycznymi działaniami z użyciem materii organicznej – kiełkujących nasion rzeżuchy („zasiewami”). We wczesnym etapie twórczości artystka rozpoczęła także pionierskie realizacje land-artowe („rzeźby dla Ziemi”). Ich kontynuacją były projekty „rzeźb kosmicznych”...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Powiązane obiekty