Magdalena Abakanowicz

Figura za szkłem

Udostępnij:
Datowanie: 1989 -1991
Technika: technika mieszana, technika własna
Materiały: metal, szkło, żywica
Rozmiar:wys. 220 cm, szer. 60 cm, głęb. 60 cm
Sposób nabycia:depozyt
Data nabycia: 2021
Numer inwentarzowy: MS/SN/R/D/765

Opis dzieła

Opis dedykowany osobom ze spektrum autyzmu

Informacje o artyście:

  • Magdalena Abakanowicz to rzeźbiarka i artystka zajmująca się tkaniną artystyczną.
  • Tworzyła duże rzeźby z tkaniny.
  • Swoje prace często wieszała, nie stawiała ich na postumencie

Opis dzieła:

  •  Jest to duża rzeźba, większa od dorosłego człowieka. Składa się ze szklanej gabloty z metalowym stelażem oraz z figury przypominającej człowieka.
  • Figura zrobiona jest z worków jutowych, usztywnionych żywicą. Przypomina człowieka, ale postać nie ma ramion, głowy i tyłu ciała. Figura jest niepełna. Pomimo tych braków rozpoznajemy figurę jako postać podobną do człowieka. Figura jest naga. Korpus i nogi nie są okryte odzieżą.  Ale figura zrobiona jest z tkaniny. Magdalena Abakanowicz w swojej rzeźbie miesza ciało i odzież.
  • Figura jest ustawiona w szklanej gablocie. Szkło jest przezroczyste. Szklana gablota ma mocny, metalowy stelaż. Gablota jest wyższa niż figura wewnątrz. Możemy sobie wyobrazić, że w gablocie jest jeszcze miejsce na głowę figury.
  • Gablota ma od góry czterospadowy daszek. Przez ten daszek gablota jest podobna do domu.
  • Oglądając dzieło warto pomyśleć: czy dla figury gablota jest schronieniem, czy więzieniem?

Autorka skryptu: Agnieszka Wojciechowska-Sej

Magdalena Abakanowicz
Magdalena Abakanowicz

Rzeźbiarka, twórczyni rzeźb plenerowych oraz monumentalnych tkanin. Należy do twórczyń, które wprowadziły tkaninę artystyczną w obszar sztuki współczesnej. Przez lata jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich rzeźbiarek na świecie. Studiowała w Gdańsku (1949-1950) oraz  w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1950-1954). Debiutowała wystawą w Kordegardzie w 1960 roku. Na początku tworzyła gobeliny i malowane tkaniny, stopniowo przechodząc do prac o bardziej eksperymentalnym charakterze i nieregularnej strukturze, dochodząc do wielkoformatowych, przestrzennych Abakanów. Brała udział historycznym I Biennale Tkaniny w Lozannie,...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty