Siergiej Eisenstein

Bez tytułu

Udostępnij:
Datowanie: niedatowane [1898 - 1948]
Technika: rysunek
Materiały:kredka, papier
Rozmiar:ok. wys. 21 cm, szer. 15,2 cm (około, patrz podkarty poszczególnych obiektów)
Sposób nabycia:dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”
Data nabycia: 11.06.2018
Numer inwentarzowy: MS/SN/RYS/2227/1-6
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Siergiej Eisenstein znany jest przede wszystkim ze swoich filmów. Były one przełomowe dla myślenia o nowoczesnym kinie, montażu i narracji. Mniej znane są rysunki artysty, których największy zbiór przechowywany jest w Rosyjskim Państwowym Archiwum Literatury i Sztuki w Moskwie (RGALI). Eisenstein rysował przez całe życie. Już jako dziecko pobierał lekcje rysunku i oglądał albumy znanych twórców dziewiętnastowiecznych, takich jak J.J. Grandville czy Honoré Daumier. Później szkicował na planach swoich filmów, podczas pracy nad spektaklami teatralnymi, w podróży i podczas wykładów.

Rysunek stał się dla Eisensteina sposobem wyrazu, który umożliwiał poruszanie tematów uważanych za kontrowersyjne przez ówczesną władzę. Seria rysunków artysty znajdująca się w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi odnosi się do historii porwania Ganimedesa przez Zeusa. Przyjmując postać orła, bóg Olimpu wzniósł się na górę Idę, by ubezwłasnowolnić chłopca. Przesłanie mitu greckiego, które uwypukla nieograniczoną władzę i towarzyszącą jej przemoc, jest nadal widoczne w rysunkach Eisensteina. Jednocześnie artystę interesował wymiar erotyczny relacji między bogiem a człowiekiem i człowiekiem a zwierzęciem.

Aleksandra Jach

Siergiej Eisenstein

Siergiej Michajłowicz Eisenstein urodził się w 1898 roku w Rydze, a zmarł w 1948 roku w Moskwie. Był reżyserem, operatorem filmowym, scenarzystą, scenografem filmowym i teatralnym oraz teoretykiem filmu. Eisenstein jest autorem takich filmów, jak Strajk (1924), Pancernik Potiomkin (1925), Październik (1928), Stare i Nowe (Linia Generalna) (1929), Que viva Mexico (nieukończony) (1931), Łąki Bieżyńskie (nieukończony) (1936), Aleksander Newski (1938), Iwan Groźny (1944), Iwan Groźny: Spisek bojarów (1946). 

Powiązane dzieła
Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także