Udostępnij:
Datowanie: 2011 r.
Technika: fotografia barwna, rysunek, videoinstalacja, film barwny z dźwiękiem, zapis cyfrowy
Materiały: płyta DVD, papier, papier fotograficzny
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Numer inwentarzowy: MS/SN/R/570

Opis dzieła

Jednym z fragmentów wystawy Roberta Rumasa i Piotra Wyrzykowskiego Emotikon, prezentowanej w Muzeum Sztuki w 2014 r., jest realizacja Kopiści butów. Artyści w podróży po krajach basenu Morza Czarnego, Rumunii, Gruzji, Ukrainie i Turcji, trafili do Istambułu, gdzie w rzemieślniczej enklawie powstał zapis nastrojów politycznych, relacji religijnych i spojrzenia na innych, szukających miejsca w europejsko-azjatyckim tyglu. Początkowo Turcy uznali artystów za szpiegów przemysłowych i zasłaniali wypracowywane aktualnie modele butów. W końcu, sami przyznali, że kopiują włoskie wzory jako najlepsze w świecie. 

Artyści Rumas i Wyrzykowski mają w genezie artystycznej styczne punkty. Wywodzą się z tej samej uczelni w Gdańsku. Na początku brali udział w tych samych wystawach niezależnych i instytucjonalnych w Trójmieście. 

Maria Morzuch 

Emotikon. Robert Rumas/Piotr Wyrzykowski, 20 maja - 3 lipca 2011, ms1, Więckowskiego 36

© Muzeum Sztuki / Opus Film, 2011

Opis prosty

Na kompletne dzieło składa się 6 filmów i projekt instalacji stanowiący oprawę scenograficzną. Całość stanowi projekt multimedialny, którego celem było zbadanie mechanizmów tworzenia ludzkich emocji w różnych kulturach. Badaniem objęte zostały trzy kraje: Turcja, Rumunia i Ukraina. Artyści wykonali w w tych krajach zapisy filmowe, rejestrując zarówno elementy charakterystyczne dla danej kultury, jak i starając się uchwycić zjawiska nowe. Rezultatem jest opowieść w formie wystawy o sposobach przeżywania świata.

Robert Rumas
Robert Rumas

Rzeźbiarz, twórca obiektów i instalacji oraz artystycznych interwencji, także scenograf, projektant wystaw i kurator. Z wykształcenia jest malarzem. W latach 1987-91 studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, m.in. w pracowni Witosława Czerwonki. Podczas studiów prowadził, wraz z innymi artystami, Galerię Wyspa. W latach 1993–95 współpracował jako kurator z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie, a później, od 1996 roku do 2001, z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku i w latach 2000-03 z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Rumas jest uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli...

Piotr Wyrzykowski
Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty