Jan Ságl

Fotografie dokumentujące "Ptasią ucztę", happening pomysłu Ságla, który odbył się w praskim klubie muzycznym F

Udostępnij:
Datowanie: 1969
Technika: fotografia czarno-biała
Materiały:papier fotograficzny, emulsja światłoczuła
Rozmiar:patrz podkarty poszczególnych obiektów
Sposób nabycia:dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”
Data nabycia: 15.09.2017
Numer inwentarzowy:MS/SN/F/3074/1-32
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Jan Ságl był dokumentatorem czeskiego undergroundu. Jego zdjęcia zawdzięczają urzekającą aurę intymności bliskich przyjaźni i rozległym kontaktom w środowisku zakazanych przez władzę zespołów rockowych The Plastic People of the Universe i DG 307. Dzięki pomocy poety i artysty Jíříego Kolářa Ságlowi udało się zdobyć kamerę Eumig 8mm, którą zarejestrował część koncertów obu grup. Taki charakter miały akcje poświęcone żywiołom, zrealizowane w 1968 roku pod nazwą Fish Feast i Bird Feast przez The Primitives wspólnie z Ivanem Jirousem, Vĕrą Jirousovą, Zorką Ságlovą i Janem Ságlem. Nie chodziło tylko o stworzenie kostiumu czy też dekoracji – były to świadome działania, w których miało realizować się pełne znaczenie zawarte w pojęciu „psychodelia”, oznaczające według Ivana Jirousa, poety i ideologa grup, działanie intermedialne kierowane do wszystkich zmysłów oraz podświadomości. Do Bird Feast Ságl zaprojektował scenę, na której znalazło się 100 kg białych piór i naga kobieta w szklanej klatce, a w czasie akcji wyświetlano przedstawiające ptaki prace Jíříego Kolářa oraz odtwarzano nagrania śpiewu ptaków.

Daniel Muzyczuk 

Jan Ságl

Ságl nawiązał kontakty ze światem sztuki, gdy jako niezależny fotograf pracował dla magazynów artystycznych „Výtvarná práce” i „Výtvarné umění”. Zamówiono u niego wówczas dokumentację prac wielu artystów, w tym twórczości Václava Boštíka, który wywarł duży wpływ na rozwój artystyczny Ságla jako fotografa. Po inwazji sił Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku Ságl wraz z żoną, Zorką Ságlovą, przeprowadził się na wieś. W ramach projektu zakładającego rejestrację dawnych sposobów życia i uprawy roli, o których pamięć zdołano tam jeszcze zachować, Ságl wyruszył w 1974 roku w podróż po Czechach,...

Powiązane dzieła
Inne dzieła tego artysty / artystki
1 2 3 4 5
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także