Józef Robakowski

Z mojego okna

Udostępnij:
Datowanie: 1978-1984
Technika: film czarno-biały, dźwiękowy
Materiały:16 mm film przeniesiony na zapis cyfrowy
Rozmiar:20'
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 20.08.1992
Numer inwentarzowy:MS/SN/V/10/2
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Autor, mieszkaniec bloku przy ul. Mickiewicza 19 w Łodzi, przedstawia prostą historię, filmując przez lata to, co widzi przez okno – zagubiony poczet sztandarowy z pierwszomajowego pochodu, sąsiada spacerującego z psem, „tłumy” autokarów dowożących do pobliskiego domu towarowego kupujących z całej Polski, mężczyzn zajętych naprawą samochodu, nocny patrol przemierzający ciemne miasto i jadącą na sygnale kolumnę milicyjnych wozów potrzebną do rozgonienia opozycyjnej demonstracji… Codzienność i banalność obserwowanych sytuacji jest pozorna i łatwo przemienia się w niecodzienność i wyjątkowość zdarzeń, scen i aktorów.

Film powstawał w czasie szczególnym dla Polski, w momencie schyłku i upadku komunistycznej epoki. Robakowski jest przedstawicielem łódzkiej neoawangardy, najaktywniejszej w latach 70. i 80. XX w., pionierem sztuki wideo, twórcą eksperymentalnych filmów, obrazów, obiektów, a także licznych tekstów krytycznych. Współtworzył i działał w grupach Zero 61 oraz Warsztat Formy Filmowej.


Maciej Cholewiński (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 708).

Józef Robakowski
Józef Robakowski

Józef Robakowski  – mieszka i pracuje w Łodzi. Artysta, historyk sztuki, autor filmów, zapisów wideo, cykli fotograficznych, rysunków, instalacji, obiektów, projektów konceptualnych. Teoretyk i nauczyciel akademicki. Studiował historię sztuki i muzealnictwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 60. był współzałożycielem kilku grup artystycznych: Oko (1960), ZERO-61 (1961-1969) i Krąg (1965-1967). Inicjator i współzałożyciel Warsztatu Formy Filmowej (1970-1977) oraz Telewizyjnej Grupy Twórczej...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także