Udostępnij:
Datowanie: 2009
Technika: film barwny, dźwiękowy
Materiały:płyta DVD
Rozmiar:7'00''
Sposób nabycia:zakup (dofinansowano ze środków MKiDN)
Data nabycia: 2011
Numer inwentarzowy:MS/SN/V/69
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

„Krzycz, krzycz, wyrzuć to z siebie / Te rzeczy mogę zrobić sam“ – to słowa kultowej piosenki lat 80. XX w. brytyjskiego duetu Tears for Fears. Nucona przez dwóch serbskich muzyków, na co dzień zarabiających graniem coverów w jednym z belgradzkich barów, przypomina dziecięcą zabawę powtarzania ze słuchu zachodnich przebojów. W wykonaniu Serbów tytułowy krzyk zlewa się w szum – „shoum“ – słowo mające znaczenie jedynie w lokalnym dialekcie mieszkańców stanu Iowa (w którym określa osobę o niskich dochodach). Wideo Zdjelar, również Serbki, od lat mieszkającej w Rotterdamie, traktuje o procesie słuchania, o głosie zachowanym w słowach, o widzialności języka i jego relacji z cielesnością. Filmowane przez nią ręce bohaterów, zniszczone i spracowane, bez zbędnych słów wskazują na język jako narzędzie społecznego hierarchizowania, wydomowienia, ale i przepustkę do lepszego życia.

Magdalena Ziółkowska (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 352).

Katarina Zdjelar

Mieszka w Rotterdamie, studiowała na University of Arts w Belgradzie i Piet Zwart Institute w Rotterdamie. W swoich filmach wideo pracuje nad zjawiskiem dźwięku w kontekście politycznym i społecznym. Wideoinstalacje artystki to manifesty poświęcone tematyce imigracji, historii Europy i konsekwencji kolonializmu w świecie. Katarina Zdjelar prezentowała swoje prace w Muzeum Sztuki w Łodzi w 2016 roku na wystawie indywidualnej Między dźwiękami.

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty