Natalia (Natalia LL) Lach-Lachowicz

Sztuczna rzeczywistość

Udostępnij:
Datowanie: 1975/1976
Technika: fotografia barwna, zapis analogowy filmowy przeniesiony na zapis cyfrowy
Materiały:PCV, tusze solwentowe, DVD
Rozmiar:9 fotografii każda: 100 x 100 cm, film 3'
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 13.12.2013
Numer inwentarzowy:MS/SN/F/3015/1-10
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Film i paneau fotograficzne skupiają się na rejestracji ruchu ciała kobiety siedzącej na kanapie. Rejestrowanym gestom i zmianom pozycji ciała towarzyszy efekt „rozwarstwiania”, osiągnięty przez nałożenie na siebie dwóch filmów, których akcja rozgrywa się w tym samym kadrze. Praca przypomina, że zarówno fotografia, jak i film nie są wiarygodnym medium rejestrującym obiektywną rzeczywistość i że są podatne na manipulację.

Mariusz Walczak (Cytat za: Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, red. Anna Saciuk-Gąsowska, współpraca Grzegorz Musiał, Muzeum Sztuki, Łódź 2013, s. 98).

Natalia (Natalia LL) Lach-Lachowicz
Natalia (Natalia LL) Lach-Lachowicz

Artystka zajmuje się fotografią, grafiką, malarstwem i rysunkiem. Działa na pograniczu sztuk medialnych, realizuje filmy eksperymentalne, wideo, performensy i instalacje. Pisze teksty krytyczne i zajmuje się teorią sztuki. W 1970 roku wraz z Andrzejem Lachowiczem, Zbigniewem Dłubakiem i Antonim Dzieduszyckim była współzałożycielką grupy i galerii Permafo (1970–1981), które skupiały artystów związanych ze sztuką pojęciową i wniosły istotny wkład w rozwój sytuki konceptualnej w Polsce. Równolegle od połowy lat 70. włączyła się w światowy ruch feministyczny. Ewa Gałązka (Cytat za: Abecadło, red. Jarosław Lubiak. Łódź: Muzeum Sztuki...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także