Dominik Lejman

Przekażcie sobie Znak Pokoju

Udostępnij:
Datowanie: 2006
Technika: mural, videoinstalacja
Materiały:3 płyty DVD, mural
Rozmiar:trzykanałowa projekcja: 15'20''
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 13.12.2013
Numer inwentarzowy:MS/SN/V/101/1-3
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Przekażcie sobie Znak Pokoju to pozbawiony dźwięku trójkanałowy wideo fresk. Zasadniczą część projekcji stanowi widok z góry na rzędy stojących w kościele ludzi. Zwrócone tyłem postacie kobiet i mężczyzn równocześnie odwracają się ku sobie, podają sobie dłonie i skłaniają głowy. Artysta w swej pracy odwołuje się do zwyczajowego gestu w czasie mszy w kościele katolickim, symbolicznego znaku pojednania, jednocześnie poddając refleksji szczerość tego gestu.

Mariusz Walczak (Cytat za: Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, red. Anna Saciuk-Gąsowska, współpraca Grzegorz Musiał, Muzeum Sztuki, Łódź 2013, s. 104).

Dominik Lejman
Dominik Lejman

Dyplom otrzymał w 1996 roku na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem, jest autorem wideo fresków, wielkoformatowych tapet fotograficznych, instalacji. Łączy malarstwo z obrazem wideo, wyświetlając projekcje filmowe na obrazie. W ten sposób poszerza obszar malarstwa, wprowadza do tradycyjnego obrazu ruch i czas. Wyświetlany obraz to najczęściej nagie, skulone ciało lub też postać samego odbiorcy (posługuje się przy tym kamerą, która rejestruje przestrzeń przed obrazem). W kręgu jego zainteresowań pojawia się również przestrzeń, którą można zaaranżować i optycznie...

Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także