Leszek Knaflewski

Projekt okładki wydawnictwa ""Wielka""

Udostępnij:
Datowanie: 1986
Technika: rysunek
Materiały:ołówek, tusz, papier
Rozmiar:szerokość: 29 cm, wysokość: 42 cm
Sposób nabycia:zakup (dofinansowano ze środków MKiDN)
Data nabycia: 07.09.2015
Numer inwentarzowy:MS/SN/RYS/2154
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Knaflewski wskazuje na materialność świata wokół, na sprawczość tego, co pozornie nie ma na nas wpływu. Rzeczy się rodzą, rzeczy umierają. Kluczowym pojęciem jest jedność – bez podziału na martwe i żywe przedmioty; każdy element jest pełnoprawny i komunikuje się z innymi. Knaflewski nazywa to „demokracjami w porozumiewaniu się”, które dotyczą zależności, intymności z innymi formami wibrującej materii do momentu, kiedy granice podmiotu i przedmiotu nieznacznie się zacierają. Rysunki artysty wskazują na sięganie do nieco innych źródeł, niż robiła to Nowa Ekspresja lat 80. Knaflewskiego interesuje wizja świata holistycznego, w którym motywy biologiczne, religijne, animalistyczne, kosmologiczne przeplatają się ze sobą i tworzą nowe kompozycje.

Aleksandra Jach

Niniejsza praca należy do zespół dzieł Leszka Knaflewskiego, na który składają się 33 projekty i realizacje plakatów, ulotek, okładek w formie odbitek litograficznych, sitodrukowych, offsetowych, rysunków i gwaszy. Przy zakupie prac do Muzeum Sztuki został też podarowany zbiór niskonakładowych i unikatowych druków Koło Klipsa (foldery, katalogi, zaproszenia, plakaty, unikalne odbitki archiwalne - w tym ręcznie kolorowane), który trafił do muzealnej biblioteki.


Leszek Knaflewski
Leszek Knaflewski

Studiował na PWSSP (później ASP, a dziś Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1985 roku. W latach 1983–1990 był członkiem grupy Koło Klipsa. Współpracował z zespołami muzycznymi: Art Sound Project, Drum Machina, Kot, Rasa, Sten. Od 1990 roku pracował jako wykładowca. Był profesorem na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 2003 roku współpracował z Galerią Piekary we Wrocławiu. W ramach grupy Koła Klipsa jej członkowie przygotowywali wystawy, zlokalizowane głównie w Galerii Wielka 19 w Poznaniu. W 1990 roku w Zachęcie...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także