Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Christian Tomaszewski (C.T. Jasper)

W pyle gwiazd

Udostępnij:
Datowanie: 2011
Technika: druk gazetowy
Materiały:papier, farba graficzna
Rozmiar:szerokość: 51 cm, wysokość: 81 cm, głębokość: 4 cm
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 07.08.2015
Numer inwentarzowy:MS/SN/GR/2214/1-8
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Na cykl składa się 8 magazynów o tematyce filmowej oprawionych w ramy.

W pracy W  pyle gwiazd [Im Staub der Sterne] C.T. Jasper przepracowuje temat archiwum, recyklingu „starych niuansów” mieszających się z fikcją. Projekt dotyka tematu unikatowości limitowanych egzemplarzy i kwestii mechanicznej reprodukcji. Poszczególne elementy złożone są z par niemal identycznych przekształconych przez C.T. Jaspera egzemplarzy magazynów filmowych epoki PRL-u, takich jak „Ekran”, „Film” i „Kino”. Jasper bada w nich wyobrażenia na temat przyszłości przebranej w kostium science fiction. Artysta próbuje dociec, czy fantastyczno-naukowa fantazja może napędzać marzenia o przyszłości. Zastanawia się, czy może ona stać się narzędziem propagandy lub środkiem wywrotowych wypowiedzi. Tytuł pracy jest powtórzeniem tytułu filmu science fiction z 1976 roku wyprodukowanego w Niemieckiej Republice Demokratycznej, który pod pretekstem fantastycznej historii z kosmitami w roli głównej opowiada o sprawach niewoli, zagrożenia i wyzysku. Papierowe magazyny są również zaproszeniem widzów do gry polegającej na odnajdowaniu różnic pomiędzy łudząco podobnymi do siebie egzemplarzami.

(Cytat za:  Związki rozwiązki Joanna Malinowska C.T. Jasper, Katalog wystawy, Muzeum Sztuki w Łódzi, marzec-maj 2015, oprac. Michał Jachuła 2015, s. 133-134)


Christian Tomaszewski (C.T. Jasper)

Dzieli swoje życie pomiędzy Nowym Jorkiem i Ułan Bator. Jego prace, łączące elementy różnych mediów, głównie wideo i filmu, polegają na interwencjach cyfrowych w znane dzieła filmowe. Najnowsze projekty Jaspera to Erased (2013), Zmierzch Faraonów (2014), Zawrót głowy (2015) oraz — we współpracy z Joanną Malinowską — Halka / Haiti: 18° 48' 05"" N72° 23' 01"" W (2015). W 2015 brał udział w wystawie w Muzeum Sztuki w Łodzi Związki rozwiązki, Joanna Malinowska, C. T. Jasper.(Cytat za: Związki rozwiązki, Joanna Malinowska C.T. Jasper, Katalog wystawy, Muzeum Sztuki w Łódzi, marzec-maj 2015, red. Michał Jachuła 2015, s. 142)

Powiązane dzieła
Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także