Udostępnij:
Datowanie: 2006
Technika: malarstwo akwarelowe, rysunek
Materiały:akwarela, ołówek, papier
Rozmiar:szerokość: 12 cm, wysokość: 17 cm, szerokosc z rama: 16,5 cm, wysokość z rama: 21,5 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 2007
Numer inwentarzowy:MS/SN/RYS/2109/1-3
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Na pracę Fun (ang. zabawa) składają się trzy malowane akwarelą obrazy, w które wplątane zostały ołówkowe szkice, zatopione w błękicie, żółci (i ich pochodnych) oraz w bieli. Jeden obraz to jedna litera, namalowana w zimowym krajobrazie. Litery przysypane są śniegiem. Około roku 2005 na obrazach artysty zaczęły pojawiać się postaci z bajek oraz fragmenty krajobrazów, scenografii, powiększone do dużych rozmiarów – tak artysta rozpoznał mechanizm zapamiętywania (i zapominania). Obrazy pokazują tylko to, co najgłębiej zapada w pamięć. Tak naprawdę pamięta się przecież pojedyncze obrazy.

Maciej Cholewiński (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 462).

Robert Maciejuk

Dyplom uzyskał w 1990 roku w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się malarstwem. Czerpie motywy z form wykreowanych przez człowieka: logotypów, nalepek, znaków drogowych, tradycji malarskiej czy bajek dla dzieci. Przetwarzając je, odbierając im ich pierwotne znaczenie, prowadzi grę z widzem i praktyką malarską. Powtarza motywy z animowanych filmów, malując w konwencji realistycznej pejzaże i bohaterów tych bajek. Świat fikcji, zapamiętany jako barwny i radosny, w obrazach Maciejuka poprzez stonowanie barw i powiększenie motywu staje się niepokojąco groźny i sztuczny. Każdy z tych obrazów to pytanie o prawdziwość przedstawienia,...

Powiązane dzieła
Inne dzieła tego artysty / artystki