Assaf Gruber

The Right / Prawo

Udostępnij:
Datowanie: 2015
Technika: film-audio-wideo
Materiały:płyta DVD, płyta blu-ray
Rozmiar:minuty: 11 , sekundy: 16
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 15.07.2015
Numer inwentarzowy:MS/SN/V/118
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Film został przygotowany przez artystę na zamówienie Muzeum Sztuki w Łodzi w związku z jego wystawą Assaf Gruber. Bezimienność nocy (2015). Jest to ostatni z czterech filmów pokazywanych na wystawie; układają się one w opowieść złożoną z przenikających się wątków. Film sprawia wrażenie fragmentu filmu fabularnego. Główną bohaterką jest emerytowana, 73-letnia opiekunka Galerii Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie. Oglądamy ją podczas wykonywania różnych czynności domowych, a także podczas szycia ozdobionych geometrycznymi formami pokrowców na meble. Z offu toczy się jej opowieść, będąca zarazem treścią jej listu do dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi, w którym zawarła prośbę, aby mogła pracować społecznie jako opiekunka ekspozycji. Bohaterka wyjaśnia, dlaczego chce podjąć wolontariat. Główną przyczyną jest jej wiara w autentyczność rewolucyjnego przekazu sztuki członków grupy „a.r.”. Filmy przygotowane na wymienioną wystawę scalają ukryte powiązania (o opiekunce galerii opowiada młoda artystka w filmie Guardroom / Pokój straży). Assaf Gruber poprzez połączenie pozornie różnych fragmentów tworzy wielowątkową i zróżnicowaną całość. Pokazuje, jak przypadkowe spotkania i koło historii, a także sztuka zasiewają ziarno zmiany i wpływają na nas wszystkich, budując skomplikowaną historię tożsamości i życia każdego z osobna.

Paulina Kurc-Maj

Produkcja: Caroline Kirberg, Berlin / Aktorka: Sabine Wackernagel / Lektor: Ewa Dałkowska / Scenariusz: Assaf Gruber / Redakcja scenariusza: Agnieszka Polska / Tłumaczenie: Ewa Kanigowska-Gedroyć / Stylizacja listu: Monika Kucner / Zdjęcia: Shai Levi / Scenografia: Nina Mielcarczyk / Nagranie dźwięku: Tom Schoen / Montaż dźwięku: Igor Kłaczyński

Wystawy

Assaf Gruber. Bezimienność nocy, 2015-10-02 - 2015-11-29

Assaf Gruber
Assaf Gruber

Urodzony w Izraelu Assaf Gruber ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Paryżu i Higher Institute for Fine Arts w Gandawie, pracuje w Berlinie. Swoje prace prezentował m.in. na wystawach indywidualnych w Muzeum Sztuki w Łodzi i Eigen+ Art Lab w Berlinie. W 2016 roku był rezydentem w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jego głównym środkiem wypowiedzi artystycznej jest film.

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także