Artur Chrzanowski

Street Patrol 2000

Udostępnij:
Datowanie: 2000
Technika: fotografia barwna
Materiały:papier fotograficzny
Rozmiar:szerokość: 15 cm, wysokość: 10 cm
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 01.01.2002
Numer inwentarzowy:MS/SN/F/2911/1-18
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Cykl Street Patrol 2000 wykonany w technice fotografii otworkowej prezentuje gwiazdy gazet erotycznych, które, na tle miejskiego pejzażu, dosiadają plastikowych zwierzątek. Hybrydy złożone z wygiętych ludzkich ciał i plastikowych, dziecięcych zabawek egzystują w zaskakującym otoczeniu smętnych, polskich miast i miasteczek. Są wyrazem paradoksalnego połączenia świata popkultury z siermiężną rzeczywistością, odbiciem postmodernistycznej melancholii. Kolaż Chrzanowskiego łączy różne sfery rzeczywistości, które zazwyczaj nie mają do siebie dostępu – dziecięcy świat beztroskiej zabawy, niepokojące, brudne zakamarki seksualnego półświatka i bezbarwne, monotonne otoczenie pofabrycznych pomieszczeń, dziedzińców, podwórek, parków i obdrapanych kamienic. W szerszej perspektywie połączenie trzech wymienionych wyżej elementów staje się ekwiwalentem współczesnej, niejednorodnej kultury, która promuje rozrywkę i model „odmowy dorastania w świecie łatwych przyjemności”. Fotografie pocztówkowe są daleką reminiscencją pop-artowskich kolaży, mają w sobie sporą dawkę ironii i wyraźny potencjał krytyczny.

Marta Ryczkowska (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 638-640).

Artur Chrzanowski
Artur Chrzanowski

Artysta związany z Łodzią. W latach 1995-2001 studiował w PWSSP (ASP) w Łodzi. Pedagog na wydziale edukacji wizualnej ASP w Łodzi. Autor fotografii, prac graficznych, rysunków. Zdobywca II nagrody w konkursie MiO Photo Award w Japonii oraz Grand Prix XVIII Konkursu im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (2001). Udział w wystawach m.in. w Łodzi, Krakowie, Kostrzyniu, Lwowie, Popradzie, Barcelonie. Zajmuje się fotografią kreacyjną. Jego zdjęcia ukazują zwyczajne, miejskie krajobrazy, odrealnione przez najprostsze zabiegi; m.in. 2002 roku w łódzkiej Galerii Manhattan zrealizował projekt „Pocztówki”, zbiór kilkunastu...

Powiązane dzieła
Inne dzieła tego artysty / artystki