Stefan Arczyński

Odbudowa Warszawy

Udostępnij:
Datowanie: 1954
Technika: brom
Materiały: papier fotograficzny
Rozmiar:wys. 29,8 cm, szer. 23,9 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 22.12.1987
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/1863

Opis dzieła

Odbudowa Warszawy jest podręcznikowym przykładem propagandy komunistycznej pierwszej połowy lat 50. XX w. Wzrok widza przykuwa uniesiona w trakcie pracy łyżka koparkowa. Z zawiesistej chmury pyłu, na tle pogodnego nieba, wyrasta monumentalny Pałac Kultury i Nauki – dar narodu radzieckiego i oznaka nowego, socjalistycznego porządku. Odbudowa miast, uprzemysłowienie i kolektywizacja wsi to tematy, które dominowały w ówczesnej fotografii poddanej presji socrealizmu. Niezależnie od wydźwięku ideologicznego Odbudowa Warszawy ciekawi ze względu na rozwiązania formalne. Charakterystyczne zamglenie dalszego planu przywodzi na myśl piktorializm, ważną w pierwszych dekadach XX w. tendencję w fotografii, którą cechowało dążenie do uzyskiwania malarskich efektów poprzez ingerencję w odbitkę fotograficzną. Jednocześnie kontrast między jasnym i niewyraźnym tłem a ostro zarysowaną, ciemną sylwetą koparki buduje bardzo czytelny podział kompozycji, bliski rozwiązaniom stosowanym w plakacie.

Piotr Słodkowski (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 766).

Stefan Arczyński

Arczyński Stefan (ur. 1916, Essen). Fotograf. Przyszedł na świat w rodzinie polskich emigrantów. Fotografią zajmował się zawodowo już w Essen w 1934 roku. W 1936 fotografował zawody rozgrywane podczas Igrzysk Olimpijskich w Berlinie. Po wybuchu wojny wcielony do Luftwaffe przebywał ,we Francji, (gdzie pracował w ciemni fotograficznej), a później na froncie wschodnim. Ranny pod Stalingradem trafił do sowieckiego lazaretu i niewoli. Uratowało go członkostwo Związku Polaków w Niemczech. W 1946 roku wrócił do kraju i osiedlił się w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku, gdzie prowadził zakład fotograficzny. W 1950 przeprowadził się do Wrocławia....

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji