Assaf Gruber

Guardroom / Pokój straży

Udostępnij:
Datowanie: 2015
Technika: film-audio-wideo
Materiały:płyta DVD, płyta blu-ray
Rozmiar:minuty: 8 , sekundy: 49
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 15.07.2015
Numer inwentarzowy:MS/SN/V/117
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Film został przygotowany przez artystę na zamówienie Muzeum Sztuki w Łodzi w związku z jego wystawą Assaf Gruber. Bezimienność nocy (2015). Jest to jeden z czterech filmów pokazywanych na wystawie; układają się one w opowieść składającą się z przenikających się wątków. Film sprawia wrażenie fragmentu filmu fabularnego. Główną bohaterką jest młoda artystka, Femka. Oglądamy ją w atelier podczas wykonywania drobnych prac. W ich trakcie opowiada nieznanemu słuchaczowi historię swojej pierwszej wizyty w Galerii Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie. Stąd dowiadujemy się, że artystka zrezygnowała kiedyś ze studiów medycznych, ale pamięta pracę w klinice chirurgicznej i spotkanie z młodym żydowskim chłopcem, który chciał poddać się obrzezaniu ze względów estetycznych, ale w ostatniej chwili zrezygnował. Femka skupia się jednak przede wszystkim na wizycie we wspomnianym muzeum i spotkaniu z opiekunką w sali caravaggionistów, której nietypowe komentarze kazały jej spojrzeć inaczej na oglądane dzieła. Zarówno młody chłopiec, jak i opiekunka galerii to z kolei bohaterowie dwóch innych filmów na wspomnianej wystawie Assafa Grubera.

Paulina Kurc-Maj

Produkcja: Caroline Kirberg, Berlin / Aktorka: Melissa Mabesoone / Scenariusz: Assaf Gruber / Redakcja scenariusza: Agnieszka Polska / Zdjęcia: Bernadette Paassen / Scenografia: Nina Mielcarczyk / Nagranie dźwięku: Tom Schoen / Montaż dźwięku: Igor Kłaczyński

Wystawy

Assaf Gruber. Bezimienność nocy, 2015-10-02 - 2015-11-29

Assaf Gruber
Assaf Gruber

Urodzony w Izraelu Assaf Gruber ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Paryżu i Higher Institute for Fine Arts w Gandawie, pracuje w Berlinie. Swoje prace prezentował m.in. na wystawach indywidualnych w Muzeum Sztuki w Łodzi i Eigen+ Art Lab w Berlinie. W 2016 roku był rezydentem w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jego głównym środkiem wypowiedzi artystycznej jest film.

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także