Józef Robakowski

Impulsatory

Udostępnij:
Datowanie: 2000
Technika: film czarno-biały z dźwiękiem, zapis cyfrowy
Materiały: płyta DVD
Rozmiar:czas trwania 6 min 13 s min
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 2005
Numer inwentarzowy: MS/SN/V/24/11

Opis dzieła

W Impulsatorach zagadnienie światła jest podstawowe. Robakowski, stosując minimalne środki, dąży do uchwycenia światła jako podstawowej materii kina. Jest ono środkiem przekazu i jednocześnie samym, autotelicznym przekazem. Pomimo że Impulsatory powstały 2000 r., związane są z cyklem rozpoczętym w 1971 r. filmem Test I i okresem działania Robakowskiego w obrębie łódzkiej grupy artystycznej Warsztat Formy Filmowej. Za sprawą nowatorskich, analitycznych poszukiwań na granicy filmu, fotografii i sztuki konceptualnej, artyści Warsztatu wyznaczyli znamienny etap „gruntownego badania natury kina”, o którym sam Robakowski pisał: „Postawiłem w pierwszych poszukujących gestach na funkcję światła, świetlistości ekranu”. W samych Impulsatorach świetlistość staje się niemal materialna, wzmocniona przez dynamiczny dźwięk i niezwykłą surowość formy, ograniczoną do dynamicznego, świetlistego otworu na czarnym tle.

Karol Jóźwiak (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 616)

Józef Robakowski
Józef Robakowski

Józef Robakowski  – mieszka i pracuje w Łodzi. Artysta, historyk sztuki, autor filmów, zapisów wideo, cykli fotograficznych, rysunków, instalacji, obiektów, projektów konceptualnych. Teoretyk i nauczyciel akademicki. Studiował historię sztuki i muzealnictwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 60. był współzałożycielem kilku grup artystycznych: Oko (1960), ZERO-61 (1961-1969) i Krąg (1965-1967). Inicjator i współzałożyciel Warsztatu Formy Filmowej (1970-1977) oraz Telewizyjnej Grupy Twórczej Stacja...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji