Józef Robakowski

Videocałuski

Udostępnij:
Datowanie: 1992
Technika: zapis cyfrowy dźwiękowy
Materiały:płyta DVD
Rozmiar:czas trwania: 2'38''
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 16.12.2005
Numer inwentarzowy:MS/SN/V/24/7
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Ekran wypełnia szary, na pierwszy rzut oka nieruchomy obraz, któremu towarzyszy powtarzający się, charakterystyczny dźwięk. Po pewnym czasie, nieśmiało, z dołu wysuwa się zielony wypukły kształt. Wychodzi na spotkanie drugiemu, który wychyla się to znów chowa za górną krawędzią kadru. Dźwięk przybiera na sile, przechodząc w przeciągłe cmoknięcia, po czym oba kształty ostatecznie zlewają się ze sobą, wypełniając cały ekran. Istotnym elementem twórczości Robakowskiego, eksplorowanym już od lat 70. XX w. w ramach działalności w Warsztacie Formy Filmowej, jest relacja między ścieżką dźwiękową a obrazem. Głos nierzadko dopełnia materiał wizualny, bądź w niego ingeruje, jak w tym wypadku, gdzie abstrakcyjne kształty nabierają żywych, ludzkich cech, stając się aktorami erotyczno-komicznego spektaklu. Videocałuski to zapis spotkania powagi i zabawy, z którego Robakowski wydobywa ukrytą energię, płynącą ze zderzenia techniki i biologii.

Krzysztof Kościuczuk (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 470)


Józef Robakowski
Józef Robakowski

Józef Robakowski  – mieszka i pracuje w Łodzi. Artysta, historyk sztuki, autor filmów, zapisów wideo, cykli fotograficznych, rysunków, instalacji, obiektów, projektów konceptualnych. Teoretyk i nauczyciel akademicki. Studiował historię sztuki i muzealnictwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 60. był współzałożycielem kilku grup artystycznych: Oko (1960), ZERO-61 (1961-1969) i Krąg (1965-1967). Inicjator i współzałożyciel Warsztatu Formy Filmowej (1970-1977) oraz Telewizyjnej Grupy Twórczej...

Powiązane dzieła
Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji