Józef Robakowski

Jadziu, odbierz telefon

Udostępnij:
Datowanie: 1992
Technika: zapis cyfrowy dźwiękowy
Materiały:płyta DVD
Rozmiar:minuty: 4 min, sekundy: 27 s
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 2005
Numer inwentarzowy:MS/SN/V/24/6
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

„Uważam film za najdoskonalszą formę wypowiedzi, stąd pozostałe działania wyrażające się poprzez teorię sztuki, plastykę, fotografię, poezję, psychologiczne testy, organizowanie zdarzeń i interwencji traktuję jako uzupełnienie niezbędne do doskonalenia widzenia filmowego” – pisał Robakowski w manifeście Jeszcze raz o „czysty film” z 1971 r. Film Jadziu, odbierz telefon można odczytać jako taką eksplorację widzenia filmowego, w której autor degraduje obraz wideo do nieczytelnych plam barwnych – z łatwością można się w nich dopatrzeć Robakowskiego filmującego siebie podczas porannego golenia. Ta prosta scenka jest bardzo symptomatyczna dla twórczości artysty, który w centrum zainteresowań filmowych stawia własną osobę, w myśl idei Kina własnego (1988) – „filmujemy WSZYSTKO, a okazuje się, że filmujemy samego siebie”.

Karol Jóźwiak (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 584)


Józef Robakowski
Józef Robakowski

Józef Robakowski  – mieszka i pracuje w Łodzi. Artysta, historyk sztuki, autor filmów, zapisów wideo, cykli fotograficznych, rysunków, instalacji, obiektów, projektów konceptualnych. Teoretyk i nauczyciel akademicki. Studiował historię sztuki i muzealnictwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 60. był współzałożycielem kilku grup artystycznych: Oko (1960), ZERO-61 (1961-1969) i Krąg (1965-1967). Inicjator i współzałożyciel Warsztatu Formy Filmowej (1970-1977) oraz Telewizyjnej Grupy Twórczej...

Powiązane dzieła
Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji