Marek Sobczyk

Gazetka Rzeźbiarki/Rzeźbiarza, Malarki/Malarza: Marek Sobczyk. Podróż-Podrut [Polentransport]

Udostępnij:
Datowanie: 2022
Technika:
Materiały:plik cyfrowy
Rozmiar:49 stron
Data nabycia:
Numer inwentarzowy:Wystawa czasowa.
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

Joseph Beuys w 1981 roku przekazał Muzeum Sztuki w Łodzi dar. Ofiarowując tysiąc obiektów spakowanych w skrzyni, podzielił się istotnym dla siebie zbiorem symboli i znaczeń. Marek Sobczyk po 40 latach od wydarzenia, w odpowiedzi na nie, konstruuje swój zestaw znaków, odwołując się jednocześnie do obrazów na co dzień oglądanych przez nas w internecie. Komunikaty w nim zawarte mogą być zatem czytelne dla każdego, kto sięga po współczesne media. Wystawa Marka Sobczyka "Podróż-podrut. [Polentransport]" jest piątą odsłoną cyklu "Prototypy", w której zaproszone artystki i artyści na nowo interpretują dzieła z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi.

W przestrzeni wystawy "Prototypy 05: Marek Sobczyk. Podróż-Podrut [Polentransport]" podążamy za meandrującą instalacją, prowadzącą do kolejnych obrazów. Konstrukcja stworzona ze 180 metrów ocynkowanego drutu jest artystycznym hołdem złożonym Katarzynie Kobro. Praca jest częścią wieloletniego projektu Marka Sobczyka muzeum w cudzysłowie, w ramach którego artysta wchodził w dialog z pracami takich twórczyń i twórców jak: Magdalena Abakanowicz, Stanisław Dróżdż, James Joyce, Jeff Koons, Kazimierz Malewicz i Roman Opałka. Na wystawie "Podróż-Podrut [Polentransport]" artysta dialoguje z Katarzyną Kobro, "Solaris" Stanisława Lema, oraz Josephem Beuysem, na którego osławiony dar z 1981 roku postanawia spojrzeć krytycznym okiem. W Muzeum Sztuki w Łodzi, z pomocą ekipy technicznej, Sobczyk wygiął pręt, zgodnie z ciągiem Fibonacciego w proporcji 3:5:8, w kształty inspirowane rzeźbami Kobro. Drut prowadzi przez 8 stacji, których formy przywodzą na myśl sondy kosmiczne, budki telefoniczne czy latawce. Każda z nich składa się z 5 obrazów. Malarstwo Marka Sobczyka zaprasza do przyglądania się fragmentom rzeczywistości z odpowiednim dystansem i poczuciem humoru. Znalezione w internecie tabloidowe teksty, zdjęcia, czy memy stają się dla artysty pretekstem do budowania podatnej na zmiany ikonografii naszych czasów. Kuratorką wystawy jest Hanna Wróblewska, zaś kuratorką ze strony Muzeum Sztuki w Łodzi Anna Łazar.

Dzieło jest częścią wystawy i nie znajduje się w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi. 

Dodatkowe pliki do pobrania
Gazetka Rzeźbiarki/Rzeźbiarza, Malarki/Malarza: Marek Sobczyk. Podróż - Podrut [Polentransport] pl: Pobierz plik
Gazetka Rzeźbiarki/Rzeźbiarza, Malarki/Malarza: Marek Sobczyk. Journey Along The Wire [Polentransport] en: Pobierz plik
Wystawy

Prototypy 05: Marek Sobczyk. Podróż-Podrut [Polentransport], Muzeum Sztuki, Łódź, 2022

Marek Sobczyk

Studiował w latach 1975–1980 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1983 roku wraz z pięcioma innymi artystami założył Gruppę (nazwa używana od 1985 roku), grupę artystyczną, której członkowie wspólnie wystawiali swoje prace, a także wydawali pismo „Oj dobrze już” (1984–1989, 9 numerów + numer specjalny w 2002 roku, towarzyszący wystawie Gruppy w warszawskiej Galerii Program). Malarstwo Sobczyka, figuratywne, prowokacyjne, czasem obsceniczne, dotyczy aktualnych wydarzeń: dominuje w nim polityka, jest także często nasycone symbolami o charakterze narodowym czy religijnym. Marek Sobczyk (ur. 30 listopada 1955 w Warszawie) – polski malarz,...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty