Zasoby Online

Zasoby Online

Wszystkie dzieła w tej kolekcji
Przeglądaj
Opis

W naszym internetowym portalu Zasoby znajdziecie wiele materiałów, za pośrednictwem których dzielimy się inspiracjami i wiedzą.


Przede wszystkim możecie tu bliżej poznać systematycznie rozwijaną kolekcję naszych dzieł sztuki. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują nowe dzieła w kolekcji. Wielu pracom z naszej kolekcji towarzyszą opisy historyków sztuki, ale o niektórych z nich opowiadają sami artyści. Do wysłuchania ich opowieści zapraszamy tutaj.

W dziale teoria znajdziecie różnorodne materiały uzupełniające dzieła sztuki o narracje, tłumaczące ich konteksty. 

Przewodnik po sztuce to seria krótkich filmów powstałych we współpracy z TVP Kultura, w których artysta Zbigniew Libera w autorskiej formie opowiada o twórczości i życiu artystów kluczowych dla tożsamości Muzeum Sztuki w Łodzi.

Tym, którzy chcieli by się dowiedzieć, jakie znaczenie może mieć dla nas awangarda dzisiaj, polecamy trzy filmy z cyklu 100 lat awangardy, w których z okazji Roku Awangardy opowiadał o tym dyrektor Muzeum Sztuki, Jarosław Suchan.

Można wysłuchać także innych wykładów, wywiadów i rozmów z artystami i badaczami zapraszanymi do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem, podczas odbywających się w muzeum dyskusji i rozmów o sztuce. 

Nie tylko dla dzieci i ich opiekunów, ale dla wszystkich, którzy mają ochotę na artystyczną aktywność warsztatową, prezentujemy trzy sezony programu Kulturanek - cykl dwudziestominutowych filmów, które pokazują, jak codzienne doświadczenie pomaga w kontakcie ze sztuką współczesną i na odwrót: jak sztuka współczesna pomaga odnaleźć się w codzienności. 

Zachęcamy też do czytania udostępnionych on-line tekstów i publikacji.

Dokumentacje fotograficzne i filmowe przypomną Wam dotychczasowe wystawy w muzeum. 

Udostępniamy także nowe treści umożliwiające Wam jak najpełniejszy kontakt ze sztuką. Nasi kuratorzy dzielą się z Wami przygotowanymi przez siebie prezentacjami najważniejszych zespołów prac z kolekcji.

Zalewająca niemal cały świat fala choroby powodowanej przez wirus COVID-19 i związane z nią zagrożenie podstawowych wartości - zdrowia i życia, ma wpływ na niemal każdy wymiar naszej egzystencji i zmienia świat w kierunku, który dopiero poznamy. Prowadzi do paraliżu wielu sfer, ale i do spojrzenia z innej niż do tej pory perspektywy i idących za tym przewartościowań.

Sięgamy do naszej stałej, otwartej w roku 2014 wystawy Atlas nowoczesności, aby zastanowić się nad zmianami, których doświadczamy. Atlas nowoczesności to złożona z czternastu „wysp” tematycznych i osnuta wokół dzieł pochodzących z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi opowieść o nowoczesności rozumianej jako zestaw idei, napięć i energii, pośrednio lub bezpośrednio kształtujących rzeczywistość społeczną. Materiał do refleksji nad tym i kolejnymi wyspami Atlasu nowoczesności znajdziecie tutaj.

Co środę, od 8 kwietnia, zapraszamy do wysłuchania nowych Czytanek: fragmentów tekstów z naszej bogatej oferty wydawniczej. Znani i lubiani artyści i artystki - m.in. Wojtek Bąkowski, Dominika Olszowy, Michał Libera, Alex Freiheit i Marcin Polak - wezmą na warsztat teksty Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego, Debory Vogel i innych.

Zachęcamy również do śledzenia naszych profili na Instagramie, Facebooku, Twitterze i Youtube.